امروز : یکشنبه, 17 آذر 1398
» گرگان

گرگان

 

سابقه تاريخي تمدن و شهرنشيني در دشت گرگان طبق مطالعات باستان شناسي به شش هزار سال قبل مي رسد كه احتمالا بايد آن را تمدني قبل آريايي ناميد. در زبان پهلوی گرگان را ورکان (Vurkan) یا ورکانه یا وهرکانه و در زبان یونانی هیرکان یا هیرکانیا (Hyrcania) مي گفته اند. نام سرزمين وهركانه در اوستا نيز ذكر شده است:
«نهمين سرزمين و كشور نيكي كه من - اهورا مزدا- آفريدم، «خننت» (knnenntu) در گرگان بود».
جود تپه هاي باستاني بسيار نظير خرگوش تپه واقع در منطقه شمالي شهرستان گرگان ،تورنگ تپه و نيز شاه تپه نشان از حضور و توقف انسان در حدود 5000 الي7000 سال پيش در اين منطقه دارد، که مويد سابقه طولاني سكونت در دشت گرگان و نيز شهر گرگان و استرآباد مي باشد. بر اساس اين مطالعات كهن ترين آثار استقرار در اين تپه هاي باستاني متعلق به عصر مس و سنگ (تا 3500 سال پيش)، عصر برنز (از 3500 سال تا 2500 سال پيش) و عصر آهن از 2500 سال پيش (همزمان با حكومت هاي هخامنشيان و اشكانيان) مي باشد.

دیوار تاریخی گرگان:
بسیاری از کارشناسان معتقدند دیوار تاریخی گرگان همزمان با دیوار چین ساخته شده و تصور می‌شود که این دیوار سومین دیوار بزرگ تاریخی جهان (بعد از دیوار چین و دیوار سمیز آلمان) و بزرگترین دیوار آجری دنیا باشد. این دیوار همچنین طولانی‌ترین اثر تاریخی ایران است که طی ۹۰ سال ساخته شده‌است. اين ديوار كه در ميان باستان شناسان به مار سرخ شهرت دارد ديواري تدافعي است كه برای مقابله با گروهی از مهاجمان به نام هپتال‌ها که از شمال وارد می‌شده‌اند ساخته شده است. اين ديوار از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان (و از داخل دريا) آغاز شده و تا کوههای گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می‌یافته‌است. امروزه تقریبا تمام این دیوار از میان رفته‌است و تنها بخش‌های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون مانده، باقی است.

 

 

 

 

 گرگان در قاب قاجار و پهلوی

 

 محله درب نو (دوران محمد علی شاه قاجار)، دست راست قبرستان سید باقر و روبه رو مناره مدرسه قدیمی عمادیه

 

 

محله درب نو، حیاط مدرسه عمادیه

 

مرکز محله سبزه مشهد

 محله درب نو، مدرسه عمادیه، قدیمی ترین مدرسه موجود در گرگان

 

میدان شهرداری در سال 1325، ساختمان دست راست بانک ملی و ساختمان وسط تصویر ساختمان شهرداری است.

 

گرگان، پارک شهر، موزه ، ساختمان متعلق به دوره رضا شاه.

موقعیت شهر گرگان و راه های ارتباطی

 

 


موقعیت جغرافیایی و طبیعی گرگان

شهر گرگان با مساحت 3560 هکتار ،در ارتفاع متوسط 155 متر از سطح دریا در 54.436 درجه طول شرقی و 36.836 درجه عرض شمالی و در دامنه شمالی رشته کوه البرز واقع شده است.
شهر گرگان یکی از شهرهای سواحل دریایی خزر و مرکز استان گلستان می باشد. شهر گرگان در جنوب دریای خزر و در دامنه های کوه شاهوار و بر سر راه کشوری تهران به مشهد واقع شده است.
گرگان از شمال به شهرهای آق قلا و بند ترکمن ، از جنوب به جنگل و کوهستان و استان سمنان ، از شرق به شهر علی آباد و از غرب به شهر کردکوی محدود می شود.
گرگان دارای سه ناحیه جلگه ای ، کوهپایه ای و کوهستانی است . کوه های معروف گرگان به نام های النگ ، پیرگرده کوه ، شاهوار ، چل چلی ، چلبه ، گاوکشان و ... است. گرگان دارای اقلیم کوهستانی در جنوب و نیمه مرطوب در شمال است.
رودهای متعدد گرگان از ارتفاعات جنوبی سرچشمه و به دریای خزر و خلیج گرگان می ریزد. مهم ترین رودهای گرگان به نام های رودخانه چهارباغ ، رودخانه گرمابدشت ، چهل و چهار آب ، انجیراب ، شصت کلا و ... است.
.


پرسه در گرگان

 

 

 

 

 بازدید امروز: 45 بازدید دیروز: 68 بازدید ماه: 1668 بازدید سال: 40121 بازدید کل: 59201